in

ИСТОРИЈА! Како изгледаше слетувањето на роверот Perseverance на кратерот на Марс! [ВИДЕО]

По седуммесечно патување, роверот Perseverance „Упорност“ конечно слета на Марс, точно во 22:00 часот, како што соопшти НАСА.

Роверот на НАСА „Упорност“ успешно слета на површината на Марс откако издржа „седум минути терор“ додека минуваше низ атмосферата на Црвената планета.

Роверот сега ќе ја започне својата работа со истражување на површината на Марс за да утврди дали има докази за минат вонземски живот.

Лидерите на мисијата во авионската лабораторија на НАСА во близина на Лос Анџелес се поздравија со аплаузи и извици кога радио сигнал потврди дека роверот преживеал опасна несреќа и ја достигнал целната позиција во кратерот.

Роверот „Упорност“ помина 472 милиони километри пред да ја пробие атмосферата на Марс со брзина од 19.000 километри на час за да слета на површината на планетата.

Самостојно спуштање и слетување на вселенско летало за време на сложената серија маневри што НАСА ги нарече „седум минути терор“ е еден од најсложените и најбараните подвизи во аналите на летот во вселената.

Официјалниот претставник одговорен за тоа потекло, Ален Чен, претходно изјави дека не можат да гарантираат дека тоа ќе биде успешно. За прв пат, експлицитно беше наведено дека мисијата на американската вселенска агенција е да пронајде траги од претходниот живот на Црвената планета, со собирање примероци на карпи низ годините.

Запечатените цевки потоа треба да се вратат на Земјата во мисија во иднина во текот на 20-тите години на минатиот век, за да бидат анализирани таму и можеби на крајот ќе можат да одговорат на едно од прашањата што нè прогонуваат со векови, имено дали сме сами во Универзумот, рече тој. Томас Зурбучен, помошник директор на наука во НАСА.

Вселенското летало наречено „Упорност“ е најголемото и најсложеното некогаш испратено на Марс. Изграден е од лабораторијата Jet Propulsion во Калифорнија, тежок е еден тон и е опремен со роботска рака долга над два метра и со 19 камери.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote