in

Овие ИСТОРИСКИ ФАКТИ не сте ги учеле во училиште!

1.Најусшешниот пират во историјата бил жена.

2.Во античките Олимписки игри, играчите се натпреварувале голи.

3.Цезар бил прободен 23 пати од својот најдобар дугар Брут.

4.Постоеле и женски гладијатори.

5.Викинзите биле првите луѓе што ја откриле Америка.

6.Германија открива над 2000 тона бомби што не експлодирале секоја година, како последица од светските војни.

7.Џингис Кан бил толерантен кон сите религии.

8.Томас Едисон не ги измислил 90% од работите што ги патентирал.

9.На Алберт Ајнштајн му било понудено да биде претседател на Израел, но тој одбил.

10.Еден човек ги преживеал и двете атомски бомби во Хирошима и Нагасаки.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote