in

ИСТРАЖУВАЊЕ: Стравот од корона предизвика многу пушачи да се откажат!

Статистичките податоци за стапката на зависност од пушење во Велика Британија покажуваат дека од почетокот на пандемијата, кај пушачите постои изразен тренд да одлучат да се откажат од пушењето. Причината е крајно зголемената опасност од ковид-19 кај тој дел од популацијата.

ITV Cymru Wales објави дека последниот апел на здравствените работници до граѓаните да се откажат од пушењето се заснова на утврдениот зголемен ризик по здравјето и животот од „ковид-19“ во оној дел од популацијата помеѓу два и три пати поголем од оној на непушачите.

Ова се резултатите од студијата на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес (UCLA). Научниците од UCLA открија дека пушачите се толку драстично чувствителни на вирусот САРС-КоВ-2 затоа што чадот што го вдишуваат пушачите предизвикува оштетување на ткивото на белите дробови, а со тоа и одбранбените механизми на тој витален орган, уште пред да продира. вирус во клетки.

ITV исто така наведува дека експертите од Универзитетскиот колеџ во Лондон, кои редовно ја следат статистиката за распространетоста и динамиката на пушењето кај населението, неодамна утврдија дека 33.000 луѓе престанале да пушат од почетокот на пандемијата.

Ова е значителен процент на земја со само околу три милиони жители. Понатамошните истражувања исто така утврдија дека постои тренд на прекинување на пушењето низ целото Велика Британија, поради страв од сериозни, можеби фатални последици од ковид-19 по лице со зголемена чувствителност на белите дробови поради пушење.

Наведено е дека од почетокот на пандемијата, 41% од луѓето кои престанале да пушат во Велика Британија, се одлучиле да го сторат тоа пред се поради загриженост за тоа што може да им се случи ако заболат од ковчиња во таква состојба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote