in

Истражувањето откри кои зборови кучињата сакаат да ги слушаат најмногу!

Сакајќи да откријат што најмногу сакаат да слушаат нашите миленичиња со четири нозе, истражувачите од OnBuy.com спроведоа тримесечно истражување за да откријат кои зборови и фрази милениците лудуваат од среќа.

Тие испитале 4.389 сопственици на кучиња низ Велика Британија за да откријат кои се нивните омилени зборови. Откако сопствениците открија што најчесто им велат на кучињата, беа анализирани отчукувањата на срцето на милениците.

На прво место е зборот „прошетка“ со, во просек, 156 отчукувања во минута. Се покажа дека зборот доведува до просечно зголемување на отчукувањата на срцето од неверојатни 36 проценти кога се изговара.

Зборовите „вечера“, „храна“ и „јадење“ се на второ место со 152 отчукувања во минута, што претставува зголемување за 32 проценти.

Деликатес“ е исто така во првите три со 151 срцев ритам во минута (зголемување за 31 процент).

Анкета на OnBuy покажа дека кучињата најмалку сакаат да ја слушаат фразата „ајде да одиме дома“ и командите „дојди“ и „даде шепа“.

Петте раси кои реагирале најмногу на зборовите биле францускиот булдог, Бигл, Ротвајлер, Лабрадор и Дакел.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote