in

Италија објавува регулатива за вакцинација на здравствени работници!

Италијанскиот премиер Марио Драги најави дека владата ќе преземе мерки во врска со здравствените работници кои одбиваат вакцинација против 19-тиот ковчег по извештаите за инфекции во болниците.

Гардијан пренесува дека премиерот Драги денес на прес-конференција рече дека не е добро што невакцинираните работници се во контакт со болни лица и дека Министерството за правда ќе го регулира ова прашање со соодветни регулативи.

Неговата најава уследи откако претседателот на италијанскиот регион Лигурија, Џовани Тоти, побара соодветно законодавство во четвртокот, бидејќи најмалку 12 лица биле заразени со коронавирус во две болници во таа област, поради двајца невакцинирани здравствени работници, според британскиот весник.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote