in

УбавоУбаво

Viva l’Italia! Интересни факти за државата од каде потекнува пастата! – Италија

Италија важи за една од најпопуларните земји во светот. Со прекрасните места, големата го одзема здивот на повеќето од нас.

  1. Никој не знае како го добила името Италија – според некои името Италија значи „земја на теле“.

2. Италија е една од првите земји со најголема населеност во Европа – бројот на население во земјата е 60.36 милиони жители!

3. Најголем празник во Италија е Божик – Земајќи предвид дека 85 проценти од населението се католици, Божиќ се слави на 25-ти декември, а Божиќниот распуст продолжува дури до 6-ти јануари.

4. Само во главниот град има преку стотици фонтани!

5. Италија е една од најпопуларните туристички места и редовно секоја година ја посетуваат повеќе од 50 милиони луѓе

6. Фудбалот е најпопуларниот спорт во Италија

7. Музичките нотации се на италијански јазикAllegro, adagio, piano и многу други, италијански зборови кои се однесуваат на темпото, јачината и останато во музиката. Тоа е затоа што Гвидо Аретински е основач на системот кој се користи во современата музичка нотација.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote