in

КОРОНАТА БЕСНЕЕ, БОРБА ЗА СПАС НА ДРЖАВИТЕ: Италија оди под клуч.

Вирусот се шири низ цела Италија и се воведува ограничено движење.

Додека бруталниот втор бран на пандемија на вирусот корона ги тестира капацитетите на италијанскиот здравствен систем, владата денес ќе стави дополнителни делови од земјата во заклучување, објавија регионалните гувернери.

За разлика од првиот бран, кој беше концентриран на северот од земјата, вирусот сега беснее низ цела Италија, од високо индустриската област Милано до понебезбедниот југ на земјата. Во обид да спречи национално заклучување, владата постепено ги затвора и заклучува погодените области низ целата земја со проценка на нивото на ризик на неделно ниво.

Почнувајќи од среда, движењето ќе биде сериозно ограничено во рамките на централните региони Абруцо, Умбрија и Тоскана, како и во Базиликата на југ и Лигурија на крајбрежјето, објавија локалните власти. Минатата недела владата стави под блокада значителен дел од земјата, вклучително и регионот на Ломбардија.

Заклучно со 9 ноември, просечниот број на нови дневни случаи е 32.684, што е за 92 проценти повеќе од 14 дена порано.

Во Милано се плашат дека здравствениот систем нема да трае ниту цела недела

  • Скоро сите италијански региони се многу погодени – рече ovanовани Реца, директор на одделот за превенција на болести во Министерството за здравство на Италија, додавајќи дека тие се во полоша состојба и дека се потребни нови ограничувања.

Со повеќе од половина од своите легла зафатени од пациенти со коронавирус, болницата Сан Луиџи во близина на Торино, во силно погодениот северен дел од Пиемонт, постави десетици кревети во капелата и конференциската сала на болницата. Истото беше сторено во една болница во Латина, во близина на Рим, со цел да се отвори простор за пациентите кои страдаат од ковид-19.

  • Ако приливот на луѓе и хоспитализацијата останат исти, нема да издржиме цела недела – рече Антонио Воза, директор за итна помош во миланската болница „Хуманитас“.

Протестите на регионалните претседатели во заклучените области ја вознемирија владата.

  • Дали сфаќаме или не дека војуваме? – изјави за италијанските медиуми Пјерпаоло Силери, италијанскиот заменик министер за здравство, потенцирајќи дека ова е борба за спас на Италија.

Минатиот месец, кога оживеа вирусот корона, владата воведе ограничувања, но со повеќе од 500 случаи на 100.000 луѓе, бравите низ целата земја се чини се поверојатно, и додека сите се прашуваат дали Италија научила некои лекции од разорниот прв бран.

Андреа Крисанти, професор по микробиологија на Универзитетот во Падова, рече дека италијанската влада ја пропуштила можноста да го скроти вториот бран на пандемијата.

  • Не планираме да излеземе од ова – рече Крисанти, потенцирајќи дека можеби сепак има надеж.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote