in

Италија е шампион на Европа!

Италијанските фудбалери се нови европски шампиони, бидејќи во финалето на Европското првенство ја совладаа Англија на „Вембли“ по подобро изведување пенали – 3:2 (1:1, 1:1). Ова е прва по 53 години.

Гордиот Албион пропушти уште една шанса да го освои премиерниот трофеј на Европските шампионати и останува со само еден трофеј на големите натпреварувања освоени на Светското првенство во 1966 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote