in

ОПАСНО?! Италијанската мафија го користи TikTok за промовирање и регрутирање на младите!

На популарната социјална мрежа, луѓето споделуваат видеа каде танцуваат, глумат или се глупираат. И тука е италијанската мафија, која ги истакнува богатството и моќта на TikTok и се претставува како нешто кул. Така се регрутираат младите.

Според Дојче веле, видеото трае едвај половина минута и ја покажува моќта на организираниот криминал – со музика „за душата“ на луѓето во Неапол, можете да видите група од педесетина мотоциклисти како возат по едвај осветлените улици во градот . Ако некому не му е јасно, тоа е и симболот на локалниот мафијашки клан Каморе.

TikTok стана важен за мафијата. Ваквите снимки, каде што можат да се забележат млади членови на кланот, јасно ја испраќаат пораката – тука ние сме газдите“, објаснува Марсело Раведуто од Универзитетот во Салерно, кој со години ја проучува мафијата.

Слично размислува и највисокиот државен обвинител на Италија за случаи на организиран криминал, Фредерико Кафиеро де Рахо.

„Тоа е феномен што се повеќе се забележува во изминатите месеци. Иако не е прикажано насилство, целта е да се покаже присуство и сила. За тоа се користат платформи како TikTok“, предупреди тој во интервју за весникот Република.

Кинеската платформа не е особено пребирлива, сè е објавено таму, но ретко има сцена на насилство. Покрај моќта, видеото на Каморе на младите им покажува и нешто друго – ние сме кул, еве го вистинскиот тим.

На други видеа, млади мафијаши се фалат со скапа облека, брзи автомобили и луксузни апартмани. Најчесто, во позадина има хитови од југот на Италија, во кои луѓето пеат за љубовта и слободата, но и за почитта кон семејството.

Мафијата е во чекор со времето

Форензичарите не се изненадени што мафијата се повеќе го користи TikTok. Таа платформа станува сè попопуларна помеѓу младите, а мафијата знае како да оди во чекор со времето. Карло Бонини, автор на неколку книги за италијанската мафија, честопати пишуваше за адаптација кон духот на времето.

„Голема грешка е да се мисли дека мафијата во 2021 година може да преживее ако изгледа како во филмот Кум. Нема повеќе искривени капи и скратени ловџиски пушки. Овие архаични показатели на моќта сега имаат поинаква, модерна форма. „Така мафијата успева да преживее во наше време“, вели Бонини.

Сепак, „вредностите“ се непроменети – семејството и верноста. Спектакуларно е прикажана снимка на која мафијаш излегува од затвор и повторно се среќава со семејството.

Според професорот Раведуто, социјалните мрежи се исто толку оружје за мафијата, колку и оружјето.

„Тоа е опасно оружје, бидејќи создава впечаток дека мафијата е нешто што постојано постои во соседството. „Со музиката што се користи во снимките, тие изгледаат елегантно, трендовски и привлекуваат млади луѓе“, објаснува тој.

Поопасно од пиштол

Рекламата се користи за мобилизирање на младите. На друго видео, маскиран млад човек се фали дека добивал 300 евра секој ден само за да ги чува мафијашите. Снимки има и на ТикТок каде мафијашите осудени на домашен притвор демонстративно ги исекле своите нано-нозе.

„Тие се претставуваат како да имаат начин на живот што е нешто поразличен од обичните луѓе. „Имотот што се прикажува пренесува арогантна и на некој начин насилна порака дека обичниот живот не може да доведе до успех“, вели Раведуто.

Државниот обвинител Де Рајо вели дека е многу тешко да се бори против ваквата пропаганда на мафијата на TikTok. Овие никогаш не се злосторства што ги прават, туку се фалат со моќ и богатство. Не постои закон што го забранува тоа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote