in

Што?Што?

Италијанскиот Робинзон Крусо беше принуден да го напушти островот кој го чуваше 32 години!

Во 1989 година, Италијанецот Мауро Моранди реши да остави сè и се смести на напуштениот италијански остров Будели.

Бравата што ја донесе пандемијата на коронавирусите не беше ништо за Мауро Моранди. По три децении „независно живеење“ на ненаселениот остров Будели (меѓу Сардинија и Корзика), неколкумесечната изолација не претставуваше никаков предизвик. Како дел од „непријателски“ архипелаг, овој човек е навикнат да живее сам, пишува muyinteresante.com.mx.

Моранди пристигна на островот случајно. Еден ден во 1989 година, тој слушнал од локалните медиуми дека на чуварот на островот му е доста од сè и заминува. Нешто го влечеше, па отиде на запад на земјата да најде ненаселен рај, кој како национален парк во Италија, имаше недопрени плажи со поглед на Медитеранот.

Без семејство и обврски во континентална Италија, одењето на пуст остров не изгледаше како лудост. Особено на 50-годишна возраст, по долг период на осаменост. После животот посветен на вокацијата на професор по физика во Модена, тој реши да купи брод и тргна на пат.

Кога се појави како замена за чуварот, тој имаше квадратен километар само за себе. Тој не го напушти архипелагот повеќе од три децении.

До островот Будели може да се пристапи само со специјална дозвола на италијанската влада. На нејзините брегови живеат специјални видови медитерански корали, особено на плажата Роса, каде школки можат да се најдат само на ова место во цела Италија.

Со цел да се зачува природната убавина на островот, областа е заштитена со години. Затоа локалните власти на Сардинија цело време се обидуваа да го „иселат“ Моранди за време на неговиот престој на островот, бидејќи тој никогаш немал официјална дозвола да остане на островот. Сепак, неговата работа за зачувување на островот и недостатокот на експерт за стража му овозможија да остане.

Поминаа децении за време на кои тој ги држеше плажите подалеку од туристи, сè додека по 32 години Моранди не беше протеран од островот. Тој на својот Фејсбук профил напиша дека веќе дваесет години се бори против оние кои сакаат да го избркаат.

Историјата како да се повторува: како и претходниот старател, Моранди е уморен од борбата против иницијативата за изградба на куќи на недопрен остров.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote