in

Од водата „излезе“ црква која била потопена со децении! [ВИДЕО]

Црквата на Богородица од 19 век се појави над водата на езерото во Мексико откако беше поплавена со децении поради изградба на брана.

Поради огромната суша што го зафати регионот, водата во езерото се повлече, давајќи им можност на сите повторно да видат поголем дел од црквата што исчезна под вода во 1979 година кога беше изградена браната, што исто така ја уништи целата населба Ел Зангаро, што беше повеќе од 150 куќи.

Како што пренесува „Мексико дејли њуз“, повеќето луѓе кои порано живееле на тоа место биле задоволни од тоа и морале да се оддалечат кога сфатиле дека ќе дојде вода и ќе ги избрка ако не заминат сами.

„Традицијата ни кажува дека на овие луѓе им било многу тешко да го напуштат своето место, не само поради зградите, имотот, туку и поради чувството дека му припаѓаат“, рече Дулче Васкез, директор на локалната општинска архива. „Неколкумина од нив се спротивставија се додека не сфатија дека реалноста е дека мора да заминат затоа што водата ќе го преплави целиот град“, рече таа, потсетувајќи дека одлуката за потопување на градот и на црквата ја донесе мексиканскиот претседател Хозе Лопез Портиљо откако блискиот град беше целосно потопен и требаше да се спречи да се повтори.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote