in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ КОГА ЌЕ ВИДИТЕ! Играчки од детството кои денес вредат многу! [ФОТО]

Детството на сите беше обележано со различни играчки и сето тоа зависи од времето и местото каде што некој е роден. Без разлика дали станува збор за фигурини, книги за боење или модели на возови, секако има некои играчки што ви се допаднале повеќе од другите, а можеби и сте им заштедиле на вашите деца. Она што е интересно е дека многу такви работи добиваат вредност со текот на времето, бидејќи тие повеќе не се произведуваат и претставуваат носталгичен прозорец кон минатото, што колекционерите многу го ценат. Ова се однесува на разни конзоли, првите изданија на стрипови и книги, како и на многу други играчки, а дали имате или сте имале една од нив, дознајте подолу.

Фигурини од бонбоните од PEZ!

Постојат стотици нивни варијации, а бидејќи брендот постои и денес, нови и нови варијанти сè уште се произведуваат. Сепак, некои од старите се барани на интернет-аукциите и се високо ценети, а меѓу нив има и еден со лик на астронаут, еден со глава на Мики Маус, еден со глава на Дедо Мраз и специјален пиштол PEZ.

Првата Барбика!

Барби е кукла која постои повеќе од 6 децении и сè уште доживува трансформации во изгледот, во согласност со моменталниот момент. Она што е најценето е нејзината оригинална верзија од 1959 година со костум за капење зебра, а неговата цена се движи помеѓу 8 и 23 илјади долари.

Куклата Фурби!

Бушавите кукли кои зборуваат и трепкаат беа популарни пред крајот на минатото и на почетокот на овој век и го најдоа патот до децата во различни земји во светот. Повторно, највредна е оригиналната верзија, која е распакувана и чини околу 900 долари.

Покемон Карти!

Мапите направени по популарната анимирана јапонска серија се феномен кој продолжува и се преведени на различни јазици. Во зависност од годината на издавање, зачувување и верзијата на индивидуална картичка, тие можат да се продаваат по цена од десет или повеќе илјади долари.

Фигурата на Bob Fett!

Сè што има врска со „Војна на ѕвездите“ има свој пропуст и колекционери кои сакаат да го купат, но сепак нешто е попопуларно од останатите. Некои фигурини, како што е онаа на Боба Фета, кои не беа извадени од оригиналното пакување, исто така се продаваат по цена од триесет илјади долари. Можеби има некаква врска со популарноста на сегашната серија „Мандалоријанецот“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote