in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

БОРОВО МЛЕКО: Извор на здравје што можете да го подготвите дома и да лекувате многу болести

Боровите шишарки се вреднуваат и се користат поради нивниот одличен ефект врз респираторниот тракт. Благодарение на есенцијалните масла и другите корисни состојки што ги содржат, тие совршено ги чистат белите дробови и бронхиите од насобраната секреција, го олеснуваат дишењето и се борат против воспалението.

Тие се користат исклучително успешно против астма, карцином на бели дробови, бронхитис, пневмонија, отежнато дишење и продолжена кашлица, за чистење на белите дробови после болест или пушење.

Во народната медицина, постојат многу опции за нивна употреба против респираторни заболувања. Еден помалку познат, но многу ефикасен народен лек заснован на борови шишарки е медицинското борово млеко.

Неоспорен факт е дека млекото содржи многу биолошки активни супстанции кои се неопходни за човечкото тело и за извлекување токсини од телото.

Покрај корисното дејство врз респираторниот тракт, боровото млеко ќе го зајакне имунитетот, ќе ги смири нервите и ќе му помогне на дигестивниот тракт да работи добро. Исто така може да се земе профилактички за да се одржи добро здравје.

БОРОВО МЛЕКО

Потребни ни се млади зелени шишарки (пупки) од боровото дрво. Тие се собираат од мај до август (во зависност од регионот, надморската височина, климата). Боровите шишарки треба да бидат оштетени од везови, просечна големина приближно 4 см. Кога ги собирате, обрнете внимание на самото дрво – мора да биде здраво.

Состојки:

3 зелени шишарки

500 мл млеко (најдобра козјо)

мало парче борова смола

Подготовка:

Исплакнете ги шишарките темелно и додајте ги во зовриеното млеко. Веднаш додадете парче борова смола. Варете половина минута и потоа истурете во термос, каде што ќе ја парите смесата 3-4 часа. Ако немате термос, ставете го во сад со цврст капак и завиткајте го во дебела крпа.

Потоа исцедете го млекото низ неколку слоеви на газа. По темелно миење, конусите може да се користат уште неколку пати. Доколку е потребно, смолата може да се додаде и по втор пат, бидејќи го намалува нејзиниот волумен со секое готвење.

Боровото млеко треба да се пие навечер пред спиење и наутро на празен стомак – по една чаша. Процесот на заздравување трае 1-2 месеци.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote