in

Извршен атентат врз претседателот на Хаити!

Претседателот на Хаити, Жовенел Моисе почина откако беше извршен атентат врз него.

Моисе беше убиен во неговата приватна куќа во Порт-о-Принц, соопштија властите. „Група на неидентификувани индивидуи“ биле виновни за нападот и некои од нив зборувале на шпански јазик. Атентатот бил извршен некаде после полноќ во средата.

53 годишниот претседател бил застрелан и им подлегнал на раните, а неговата сопруга исто така е повредена во нападот. Според премиерот Клауд Жосеф, поцлицијата е насекаде во Хаити и државата е безбедна.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote