in

Иако се здрави, јаболката може да имаат и негативни ефекти!

Јаболката е здрава и е поврзана со голем број придобивки кои можат да помогнат на долгорочно промовирање на добро здравје. Сепак, тие исто така можат да имаат некои негативни ефекти.

Јаболката е овошје богато со корисни хранливи материи и може да биде корисно за многу работи. На пример, тие поттикнуваат губење на тежината, го подобруваат здравјето на срцето и функцијата на мозокот и го намалуваат ризикот од развој на дијабетес, пишува Healthline.

Сепак, јаболката може да има некои негативни ефекти врз телото.

Конзумирање јаболка на дневна основа, најверојатно нема да ви наштети, освен ако не претерате.

Знаеме дека јаболката е богата со растителни влакна, па ако одеднаш го зголемите внесот на јаболка, а со тоа и растителни влакна, тоа може да предизвика надуеност, гасови и болки во стомакот.

Јаболката, како и другите овошја, содржат многу јаглехидрати. Иако ова не е проблем за повеќето луѓе, за оние кои се на диета со кето може да го забави нивниот напредок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote