in

Името на основачот на Алибаба, Џек Ма, отстрането од списокот на најголеми претприемачи во Кина!

Џек Ма, основач на Алибаба, е тргнат од списокот на најголеми кинески претприемачи. Иако не е дадена официјална изјава за ова прашање, оваа ситуација смета дека администрацијата во Пекинг го „тргнала„ Џек Ма. Според секторски извори, ова се предвесници на поголемите настани.

Деловната заедница веќе некое време зборува за основачот на Алибаба, Џек Ма. Причината за ова е што Ма, еден од најголемите деловни луѓе во Кина, се коси со администрацијата на Пекинг. Исто така, Џек Ма, кој чудно сака да биде со печатот, не постои веќе со месеци. Неодамнешното видео на Ма, кој според некои теоретичари на заговор може дури и да биде убиен, не задоволи многумина. Голем сегмент, вклучувајќи ги и нашите читатели, сметаат дека предметните слики се создадени од софтверски технологии.

Додека траеше конфузијата околу Џек Ма, интересен настан се случи во Кина. Ма беше необично отстранет од списокот на најголеми претприемачи во земјата. Оваа ситуација беше толкувана како најјасен показател за напнатоста меѓу Пекинг и Ма. Всушност, постои оправдување оваа одлука да се смета за политичка. Бидејќи компаниите во сопственост на Ма започнаа да губат вредност откако нивните основачи исчезнаа. Сепак, дури и овие падови не предизвикаа Ма да се отстрани од предметната листа. Се чини дека кинеската влада го урна името на Ма.

Jack Ma

Со Кина владее груб диктаторски режим. Покрај тоа, ситуацијата со транспарентност во администрацијата на земјата е отворена за дискусија. Тука, Џек Ма ги критикуваше државните банки во земја со таков менталитет на управување, а потоа исчезна. Изјавите на Ма беа сфатени како навреда за Комунистичката партија, беа извршени притисоци врз компаниите на Ма, па дури и започна голема истрага против Алибаба и другите технолошки компании во врска со настаните. Не би било многу поилузивно да се каже дека сите овие настани се меѓусебно поврзани.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote