in ,

Јадете го ова и нема да имате проблеми со телесната тежина: 3 предлози за вкусна и здрава вечера!

Вечерата треба да има малку калории и помал оброк во текот на денот, велат нутриционистите, но исто така е многу важно и која храна ќе ја избереме. Ако сакате да изгубите тежина, овие рецепти се совршени за вас.

Полнети пиперки со сирење

Потребни состојки:

 • 2-3 пиперки
 • Урда
 • 1 јајце
 • Сол и оригано

Начин на подготовка:

Измешајте урда со едно јајце и наполнете со 2-3 пиперки. Ставете во тава и истурете малку вода. Свртете ја ринглата на средна и по околу 20 минути, вечерата е подготвена. Зачинете со оригано и сол по желба.

Заедно со пиперки, јадете 2 парчиња интегрален тост.

Полнети тиквички

Потребни состојки:

 • 4 тиквички со средна големина
 • 1 голем морков
 • 600 гр бело месо
 • домат – излупен домат
 • 1 кромид
 • малку оригано
 • 200 гр сирење чедар

Начин на подготовка:

Излупете ги тиквичките, изрендајте и исечете ги на половина. Изваденото месо од тиквички испржете го со претходно исечен кромид и рендан морков. Додадете малку излупен домат. Зеленчукот врие 5-6 минути, потоа додадете пилешко на коцки, додадете малку сол. Пржете сè заедно околу 15 минути. Потоа со добиената смеса наполнете ги издлабените тиквички и зачинете со оригано. Одозгора изрендајте малку чедар сирење и ставете ги тиквичките во рерна. Печете ги 15-20 минути на 200 степени.

Овесна каша

Потребни состојки:

 • Овесна каша
 • Кефир
 • Мелен лен

Подготовка:

Потопете ја овесната каша во вода и загрејте ја на рингла додека не зоврие. Оставете да се олади, а потоа додадете кефир и мелен лен. Измешајте сè добро и додадете некое сезонско овошје по желба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote