in

Јадете на „нервна база“? Еве што треба да направите

Не сте единствените. Кога сме под голем стрес, наоѓаме сигурност, удобност и смиреност во храната. Тогаш не јадеме за да ja задоволиме физичка, туку емоционална потреба.

Чипс или парче чоколадо ќе ни донесе краткорочно задоволство, проследено со каење.

Ова создава еден маѓепсан круг – се чувствуваме лошо, потоа јадеме, а потоа се чувствуваме уште полошо. Прекинувањето на врската помеѓу храната и чувствата е доста предизвикувачко – еве од каде да започнете.

Не бидете престроги кон самите себе

Избегнувајте само-амортизација кога не успеете да одолеете на искушението. Наместо да јадете уште повеќе од лутина дека сте ја прекршиле вашата одлука, бидете свесни дека никој не е совршен. Дозволете си простор за грешки и не казнувајте се понатаму со каење.

Почекајте додека навистина бидете гладни

Наместо веднаш да посегнете по храна, почекајте цревата да почнат да ви испраќаат сигнал и да ги окупирате мислите на друг начин во меѓувреме.

Опуштете се со активности во кои уживате. Танцувајте или пејте, шетајте или правете некои ракотворби, прочитајте нов блог, прегрнете го и шетајте го вашето домашно милениче…

Обратете се на причината за проблемот

Откријте што ве мачи и ве вознемирува. Наместо да ги решавате проблемите со јадење, обидете се да ја пронајдете вистинската причина.

Водете дневник и запишете кога ќе јадете она што го чувствувате и како се чувствувате во тој момент. Обрни внимание на моделите.

Дали одите во фрижидер секој пат кога ги гледате вестите? Можеби е време да го смените каналот. Се чувствувате осамено? Разговор со член на семејството.

Уживајте во подготвување и конзумирање оброци

Искористете го празничниот период и работете од дома за да ја подготвите вашата омилена храна и сè за што вообичаено немате време. Инвестирајте исто време и внимание во подготвување и јадење храна.

Исклучете го телевизорот, оставете го вашиот мобилен телефон и јадете без прекини.

Дозволете си навистина да уживате во храната, нејзината текстура, мирис, изглед и вкус. Додека јадете, користете ги сите сетила.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote