in ,

Jadon Sancho: Напаѓачот на Англија вели дека „омразата никогаш нема да победи“ како одговор на расистичките навреди.

Напаѓачот на Англија Jadon Sancho, вели дека „омразата никогаш нема да победи“ откако доби расистички коментари по поразот на финалето на Еуро 2020 од Италија во неделата.

Sancho (21), Marcus Rashford (23) и Bukayo Saka (19) беа мета на социјалните мрежи по сите три промашени пенали во поразот од 3:2.

Менаџерот на Англија, Gareth Southgate, премиерот Boris Johnson и Фудбалскиот сојуз ги осудија расистичките навреди.

“Како општество треба да направиме подобро”, рече Sancho во објавата на Инстаграм.

Во својот прв пост на социјалните мрежи по поразот, Sancho рече: “за жал не е ништо ново” да се види расистички навреди што ја добија тој, Rashford и Saka.

“На сите млади луѓе кои добиле слични навреди, кренете ја главата високо и продолжете да го бркате својот сон”, додаде тој.

“Горд сум на овој тим.”

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote