in

ШТО СЕ ВО ИМА ВО ЈАГОДИТЕ! Омилено овошје полно со корисни хранливи материи!

Тие имаат исклучително корисен ефект, меѓу другото, и на дигестивниот систем!

Слатките и мирисните јагоди се омилено овошје на многумина, и тие се полни со есенцијални хранливи материи, влакна, витамин Ц, фолна киселина и калиум. Тие исто така содржат мали количини на железо, бакар, магнезиум, фосфор, селен и витамини Б, К и Е.

Иако содржат и многу шеќер, тие се сметаат за храна со низок гликемиски индекс бидејќи во моментот не влијаат на растот на шеќерот во крвта, што може да се должи на антиоксидансите што ги има во јагодите.

Редовното консумирање на јагоди е поврзано со поздраво ниво на шеќер во крвта, покажува студија објавена во списанието Антиоксиданти и хранливи материи.

ДНЕВНА ДОЗА ЈАГОДИ МОЖЕ ДА ГО ПОДОБРУВААТ ЗДРАВЈЕТО НА СРЦЕТО

Студија објавена во „Journal of Molecular Sciences“ сугерира редовно да јадеме храна богата со витамин Ц, како што се јагоди, бидејќи на тој начин можеме да го подобриме здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Тие имаат позитивен ефект врз здравјето на мозокот

Научниците велат дека јагодите можат да имаат превентивно дејство против влошување на функциите на мозокот, благодарение на флавоноидите кои ги има во нив, а тие имаат антиинфламаторни својства и штитат од рак.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote