in ,

Што?Што?

Компанијата Јагуар ќе произведува само електрични автомобили од 2025!

Луксузниот бренд за автомобили, Јагуар ќе произведува само електрични автомобили почнувајќи од 2025, изјави британската компанија во понеделникот. Јагуар Ленд Ровер, кој е во сопственост на Индијската компанија Тата Моторс, се надева дека со оваа промена ќе ја зголеми побарувачката на нивните автомобили.

Оваа промена значи дека и производството на автомобилите ќе се премести од Бирмингем во Солихул. Извршниот директор на компанијата изјави дека брендот се обидува да пронајде нови можности за зголемување на профитабилноста и раст на нивната вредност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote