in

Што?Што?

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Јајцата содржат повеќе протеини отколку што мислите!

Јајцата се вкусни и многу хранливи. Тие се исто така одличен извор на протеини, што е многу важно ако се обидувате да изгубите тежина или да изградите мускули.

Оваа храна може да се подготви на неколку начини, како пржени јајца за појадок, тврдо варени закуска и пржени со зеленчук за вечера.

Колку протеини содржи јајцето зависи од неговата големина. И што можете да очекувате, откри машкото здравје.

Екстра големо јајце има околу 80 калории и околу седум грама протеини, додека едно големо јајце има 72 калории и 6,3 грама протеини. Средно јајце има 63 калории и 5,5 грама протеини.

Колку протеини ви требаат дневно зависи од повеќе фактори, како што е телесната тежина, но Упатствата за исхрана на САД велат дека 10 до 35 проценти од дневниот внес на калории треба да доаѓаат од протеини.

Кој дел од јајцето содржи најмногу протеини?
Иако жолчките содржат многу железо, витамини А, Д, Е и К, белките се богати со протеини.

Просечната белка од јајце содржи четири грама протеини, а жолчката содржи околу 2,7 грама.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote