in

Како можат јајцата да помогнат при слабеење?

Јајцата се едни од најдобрите намирници кои можете да ги изберете доколку сте на диета.

Најдобро е да изгубите тежина со комбинација на дефицит на калории и вежбање, но јајцата можат многу да помогнат. Имено, ние сме полни со нив долго време и тоа може да спречи да „грицкаме“ помеѓу оброците. Затоа – ќе потрошите помалку калории.

Тие имаат многу протеини

Јајцата се многу богати со протеини потребни за градење мускули, а колку повеќе мускул имате, толку повеќе калории согорувате. Едно поголемо јајце содржи 6,3 грама протеини, па ако јадете два, веќе сте достигнале 25 проценти од вкупната дневна количина што возрасните треба да ја консумираат.

Студија од 2010 година испитувала две групи мажи. Некои јадеа јајца за појадок, а други јадеа колачи со намачкано сирење. Оние од првата група трошеле 400 калории помалку.

Тие имаат малку јаглени хидрати

Ако се обидувате да го намалите внесот на јаглени хидрати, јајцата се вашиот нов најдобар пријател. Едно јајце содржи помалку од 1 грам јаглени хидрати и затоа не предизвикува ненадеен пораст на шеќерот во крвта.

Тие имаат многу малку калории

Јајцата се добри за слабеење затоа што имаат многу малку калории. Големото јајце има само околу 76 калории. Ова значи дека за време на појадок, на пример, можете да јадете две големи јајца од лов живот со тост од цели зрна и да внесете само 232 калории. Тоа е помалку отколку што имаат некои енергетски решетки.

Тие се полни со витамини

Јајцата се одличен извор на витамин Д кој помага во загревање на маснотиите и е многу важен за слабеењето. Покрај тоа, јајцата се богати со витамин Б12, чиј недостаток е поврзан со зголемување на телесната тежина.

Јајцата содржат и многу железо, што ни дава енергија за да можеме да издржиме потешки тренинзи и да согоруваме повеќе калории.

Тие можат да помогнат во рамнотежата на нивото на шеќер во крвта
Јајцата можат да помогнат во рамнотежата на шеќерот во крвта без да се подигне нивото на холестерол. Кога нивото на шеќер во крвта е стабилно, без ненадејни скокови и падови, а нивото на енергија е стабилно во текот на денот, пишува Јадете го ова.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote