in

Како да проверите дали јајцата се сѐуште свежи?

Постои едноставен трик за да проверите дали јајцата во фрижидерот се уште се јадат и свежи.

Всушност, многу е едноставно и лесно да се провери дали јајцата се уште свежи.

Наполнете сад со вода и ставете јајца во неа. Јајцата што сè уште можете да ги користите ќе потонат на дното, стоејќи исправени и свиткани во водата. Оној што ќе биде фрлен ќе плови. Секако, дури и оние што потонале затоа што се уште се добри, ако некое време биле во фрижидер, треба да се јадат што е можно побрзо.

Инаку, расипаните и старите јајца лебдат затоа што има повеќе воздух во нив. Свежите јајца имаат помалку воздух во нив. Како што стареат јајцата, лушпата истекува се повеќе и повеќе се создаваат воздушни меури и во јајцето. Кога ставате такво јајце во вода, клокотот ќе дојде на врвот на јајцето и ќе лебди.

Јајцата во фрижидер можат да останат свежи до пет недели, додека на собна температура може да се расипат за два часа, пишува Јадете го ова.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote