in ,

WTFWTF Што?Што?

МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ! Три моќни трикови за полесно будење!

Ги знаете оние утра кога ви е тешко да станете од кревет и да се соочите со секојдневните одговорности? За да се разбудите што е можно полесно, да започнете воопшто, без разговор и да ја добиете потребната енергија, важно е да воспоставите утрински ритуали кои ќе ви помогнат полесно да влезете во новиот ден.

Секој веќе знае колку секоја форма на физичка активност има корисен ефект врз нашето тело и продуктивноста. Вежби за трчање, џогирање, јога и истегнување, дури и половина час, се само некои од нив кои помагаат правилно да се започне денот. Ако временските услови или деловниот распоред не го дозволуваат тоа, постојат многу различни вежби што можете да ги направите дома.

Доказ дека технологијата може да се примени во различни ситуации се апликации за мобилни телефони кои можат да ве разбудат. Некои од нив бараат одредена активност и извршување на задачите со цел да се исклучи алармот. На пример, за да престане да ѕвони алармот, ќе мора да решите неколку едноставни математички проблеми или на екранот ќе се појави слика што претходно сте ја направиле (шолја кафе или работна маса), на што мора да одговорите со моментално земање на истата содржина. Додека го направите сето ова, вие ќе бидете на нозе и подготвени да се движите многу брзо.

Последниот, но силен „трик“ за уште посилно будење, секако е првото утринско кафе, што за многумина е синоним за будење. Ако не можете да го замислите утрото без шолја силно турско кафе, ние го имаме вистинското решение за вас. Силно турско кафе!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote