in

Во Јапонија, буква-знак за физичко растојание беше избран за збор на годината! [ВИДЕО]

Во Јапонија, зборот „митсу“ (mitsu) за одржување на физичка дистанца беше избран за зборот на годината.

Тој слоган доби најмногу гласови на натпреварот што се организира секоја година во Јапонија.

Јапонија остана релативно поштедена во споредба со другите региони во светот. Во таа земја не е воведен карантин, но граѓаните се повикуваат да избегнуваат физички контакт означен со знак „мика“.

Терминот беше популаризиран од локалните власти во Токио во март, а слоганот брзо се прошири на социјалните мрежи.

Канџи се кинески знаци што се користат на јапонски јазик.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote