in ,

Што?Што?

Јапонија ја одобри таблетата Pfizer против ковид-19

Јапонија даде одобрение за лекот Paxlovid против ковид-19, соопшти американската компанија Фајзер, изјави министерот за здравство во време кога земјата се бори да го забави ширењето на инфекциите предизвикани од омикрон.

Одобрението беше дадено помалку од еден месец откако Pfizer аплицираше во средината на јануари, што е исклучително брзо за земја каде што овластувањата за употреба на странски лекови обично траат многу подолго.

Министерот за здравство Шингејуки Гото рече дека пилулата Paxlovid на Фајзер обезбедува поголеми опции за третман за пациентите со висок ризик, вклучително и постарите лица и оние со други здравствени проблеми.

Одобрувањето беше дадено во време кога големото зголемување на бројот на заразени лица меѓу постарите лица доведува до пренатрупаност во болниците во Токио и другите урбани области, а само околу осум отсто од населението примило засилувачки дози од вакцината.

Повеќето од 47-те префектури во Јапонија се во блага форма на вонредна состојба. Премиерот Фумио Кишида во петокот објави дека планира да ги продолжи ограничувањата на сила во Токио и во 12 други области до 6 март.

Јапонија смета дека оралните лекови ќе помогнат да се намали бројот на потешки форми на ковид болест и смртни случаи, а Кишида рече дека владата обезбедила два милиони дози од овие таблети Pfizer. Министерот за здравство рече дека дистрибуцијата на таблетите ќе започне во понеделник.

Премиерот трпи сè поголеми критики за бавниот процес на засилена вакцинација и неодамна постави цел да консумира милион дози до крајот на февруари. Експертите велат дека е предоцна тоа да се случи.

Таблетата Pfizer, комбинација на антивирусни лекови нирматрелвир и ритонавир, е втор орален антиковидичен лек одобрен од Јапонија по антивирусна таблета молнупиравир од Мерк.

Јапонската компанија Shiongogi исто така е во завршна фаза од клиничките испитувања за својот таблет. Компанијата планира да обезбеди милион дози оваа година.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote