in

Џеф Безос и неговиот брат летаат во вселената на 20 јули!

Основачот на Амазон, Џеф Безос, ќе лета во вселената следниот месец со неговиот брат, во првиот лет во вселената на неговата ракетна компанија Blue Origin, објави милијардерот.

„Дури и кога имав пет години, сонував да патувам во вселената и на 20 јули ќе одам на тоа патување со мојот брат“, рече Безос на Инстаграм.

Blue Origin го затвори првиот круг на апликации минатиот месец и доби повеќе од 5.200 понуди од 136 земји, соопшти компанијата, но не објави повеќе детали.

Во моментов, најголемата понуда во вториот круг на регистрации на летови е 2,8 милиони долари, според веб-страницата на компанијата.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos)

Процесот ќе трае до 10 јуни, а завршната фаза ќе заврши на 12 јуни.

Компанијата планира да го изврши својот прв суборбитален лет со својот вселенски брод на 20 јули, што ќе биде пресвртница во конкуренцијата за правење на своето прво приватно комерцијално патување во вселената.

Ројтерс во 2018 година објави дека Blue Origin планира да им наплати на патниците најмалку 200 000 УСД за ова патување, засновано врз плановите на ривалот на Безос, милијардерот Ричард Бренсон, сопственик на Вирџин Галактик.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote