in

Џо Бајден неодамна наполни 78 години и обори еден РЕКОРД!

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден наполни 78 години и обори еден интересен рекорд. Имено, кога тој ќе се всели во Белата Куќа во Јануари, ќе стане најстариот претседател во историјата на САД. Бајден го прослави својот роденден точно 2 месеци пред официјално да стане 46ти претседател на САД.

Претходен сопственик на овој рекорд беше претседателот Роналд Реган кој ја напушти Белата Куќа во 1989 на 77 годишна возраст. Поради неговата старост, Бајден ќе има дополнителни безбедносни прегледи на неговото физичко и ментално здравје откако ќе стапи во функција. Но по сите изгледи тој е перфектно здрав и фит за неговата возраст.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote