in

Жозе Мурињо се враќа во Серија А!

A file picture taken on April 28, 2010 shows Inter Milan's Portuguese coach Jose Mourinho as he jubilates after winning the UEFA Champions League semi-final second leg football match Barcelona vs Inter Milan at the Camp Nou stadium in Barcelona. Jose Mourinho was unveiled as the new Real Madrid coach on May 28, 2010 after the Spanish club reached a deal with Inter Milan. AFP PHOTO / JOSEP LAGO

„Специјалниот“ ја прифати понудата на Рома и ќе го води клубот почнувајќи од следната сезона.

Жозе Мурињо, 58, ќе го замени својот сонародник Пауло Фонеска на клупата на Волчицата, и ќе го води клубот почнувајќи од следната сеазона. Мурињо беше отпуштен од Тотнем на 19 април и за неполн месец успеа да најде нова работа.

„Неверојатната страст на навивачите на Рома беа клулен фактор за прифаќањето на оваа работа и едвај чекам да започне следната сезона“ во свој стил изјави популарниот стратег. Мурињо беше на клупата на Тотнем 17 месеци и беше отпуштен поради лошите резултати на клубот во последниот период.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote