in

JPMorgan вели дека Bitcoin ќе ја зголеми својата вредност за 5 пати на долг рок!

Инвестициската банка со седиште во САД JPMorgan рече дека Bitcoin на долг рок ќе ја удвои својата вредност. За ова, беше наведено дека нестабилноста на Bitcoin мора да се спои со нестабилноста на златото и тоа нема да се случи веднаш.
Се наведува дека зголемувањето на вредноста на Bitcoin, што додава вредност на неговата вредност, особено на крајот на 2020 година, почнувајќи од 2020 година на ниво од 7 илјади долари и достигнувајќи го нивото од 29 илјади долари на крајот на годината, ќе продолжи. Покрај тоа, оваа проценка доаѓа од американската инвестициска банка JPMorgan.

Според вестите во Bloomberg, JPMorgan Chase & Co. вели дека долгорочната цел на Bitcoin, најголемата крипто валута во светот, е 146 илјади долари. Но, за да се случи ова, стратезите на JPMorgan велат дека треба да привлече повеќе корпоративни инвестиции и за тоа е потребно време.

Дали Bitcoin ќе продолжи да добива вредност?

Се наведува дека за Bitcoin да ги достигне овие вредности, тој мора да се приближи до нестабилноста на златото, но конвергенцијата на овие нестабилности веројатно нема да биде брза и може да трае со години. Со други зборови, се подвлекува дека теоретски утврдената цена од 146 илјади долари ќе биде долгорочна.

Биткоинот, кој го собори рекордот на сите времиња достигнувајќи 34.000 американски долари за време на викендот, започна во понеделникот со депрецијација (пад) од 17%, што беше најтешкиот пад на крипто валутата од март 2020 година. Овој остар пад уште еднаш потсети дека најголемата крипто валута во светот може да следи многу нестабилен курс.

Наведувајќи дека порастот на Bitcoin е неодржлив, стратезите рекоа: „Иако не исклучуваме дека сегашната шпекулативна лутина може да ја турка цената на Bitcoin кон пазарниот поглед од 50.000 до 100.000 УСД, веруваме дека овие нивоа на цени ќе бидат неодржливи“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote