in

Пред 60 години, космонаутот Јури Гагарин стана првиот човек во вселената!

На 12 април, 1961, се случи историја. Советскиот космонаут Јури Гагарин стана првиот човек кој некогаш бил испратен во вселената. Пред неколку години, САД и Советскиот Сојуз се обидуваа да ја победат трката за вселената.

И двете земји се обидуваа да бидат први кои ќе испратат човек надвор од нашата планета, а токму Советскиот Сојуз прв го направи тоа.

Пред точно 60 години, Гагарин се искачи во „Восток 1“ и тргна накај ѕвездите. Тој се запиша во историјата и стана првиот човек во вселената.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote