in

Барселона славеше во Торино, хет-трик на Рашфорд!

Во дербито на второто коло од натпреварувањето во групите од Лигата на шампионите, Барселона го совлада Јувентус со 2:0 како гостин. Најубедливата победа ја оствари Манчестер Јунајтед против РБ Лајпциг со 5:0, а победи остварија и Борусија Дортмунд и Севилја, додека победници немаше во Бриж и Будимпешта.

Јувентус го прими првиот погодок од Дембеле во 14. минута. Од тогаш, Јувентус, поточно Алваро Мората, постигна три гола, но сите три беа поништени поради офсајд, по ВАР консултациите. На крајот, Јувентус го заврши мечот со само десет играци бидејќи Демирал доби црвен картон, а набргу потоа Бернадески направи прекршок во шеснаесетникот и и донесе пенал на Барселона. Лионел Меси беше прецизен од белата точка за втората победа во групата Г. Јувентус има три бода.

На вториот натпревар од групата Ференцварош успеа да дојде до бод, иако загуби со 2:0 од Киев Динамо. На крајот, беше 2:2. Ова се првите бодови за двата тима, кои очигледно ќе се борат за третата позиција напролет во Лигата на Европа. Најубедливата победа ја постигна Манчестер Јунајтед во дербито од групата Х.Црвените ѓаволи го демолираа полуфиналистот од Лигата на шампионите РБ Лајпциг со 5:0, а брилијантен беше и тројниот стрелец Маркус Рашфорд. Головите сепак ги постигнаа Гринвуд и Марсијал од белата точка, а сега Јунајтед е лидер со шест поени, додека РБ Лајпциг и Пари Сен Germермен имаат по три поени. Башакшехир е без бодови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote