in

На трансродовите лица им е дозволено да учествуваат на изборот за Мис на Јужна Африка!

За прв пат, на трансродовите лица им е дозволено да учествуваат на натпреварот за Мис на Јужна Африка, што е мала револуција која многумина ја поздравија денес.

Апликацијата за конкурсот за нова кралица на убавината на таа земја беше отворена во понеделникот без помпезни објави.

„Трансродовите жени можат да учествуваат на натпреварот „Мис на Јужна Африка“, наведува истоимената организација.

Таа додаде дека ваквите кандидати треба да имаат валиден документ за идентификација во Јужна Африка во кој се наведува дека полот е променет во женско.

Одлуката беше поздравена преку социјалните мрежи како „последното вклучување на сцената!“.

Еден LGBT активист рече дека е желен да ја види првата трансродна личност како крунисана за Мис на Јужна Африка и да ја претстави својата желба на изборот за Мис Универзум.

Хомосексуалноста е легална во Јужна Африка, но хомофобијата е силна на африканскиот континент.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote