in

Јужна Кореја ја „намалува“ музиката во спортските сали, повеќе нема GANGNAM STYLE!

Многу посетители на спортска сала сакаат добра музика додека тренираат, но во Јужна Кореја, можностите за музика се значително намалени според новите правила COVID-19.

Кон стандардните ограничувања како што е физичката оддалеченост, Јужна Кореја додаде услов спортските сали да не пуштаат музика побрзо од 120 вртежи во минута за време на групни вежби, како што е аеробик.

Здравствените власти велат дека ова треба да спречи другите луѓе да дишат премногу брзо или да се потат, истовремено избегнувајќи целосно затворање на салата, како и во претходните бранови.

Правилото беше исмејувано од некои опозициски пратеници, кои го нарекоа бесмислено, а сопствениците на салата сметаат дека мерката не е ефикасна и дека е тешко да се спроведе.

„Многу луѓе денес носат свои слушалки и мобилни телефони, па како можеме да ги контролираме нивните плејлисти“, праша Канг Хјун-ку, сопственик на теретана во Северен Сеул.

Владата воведе највисоко ниво на епидемиолошки ограничувања во Сеул и околните провинции.

Правилата, исто така, ја ограничуваат брзината на лентата за трчање до максимум шест км на час, забрануваат употреба на тушеви во спортски сали и ограничуваат натпревари за пинг-понг на две лица.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote