in

Што?Што?

Скоро секој втор пати од ова! Каде грешиме со главоболките – мигрената?

Главоболките можат да бидат толку болни што луѓето се во можност да испробаат сè само за да ги запрат или запрат.

За жал, во повеќето случаи, причината не е под наша контрола, особено кога станува збор за главоболки од мигрена.

Честите причини за мигрена се дел од семејната историја на болеста, хормоналните промени и временските промени.

Постојат неколку грешки кои често ги правите кога имате мигрена.

Избегнувајте храна што може да предизвика мигрена
Многу луѓе кои страдаат од мигрена избегнуваат храна за која мислат дека може да предизвика главоболка, како што се алкохол, чоколадо и сирење. Сепак, во реалноста, нема релевантно истражување што докажува дека храната промовира главоболка.

Пред да отстраните било каква храна од вашата диета, откријте сами дали одредена храна во вашиот случај предизвикува проблеми.

Не спиете доволно

Премногу сон, помалку од шест часа, како и премногу сон, повеќе од девет часа, се покажа како еден од главните предизвикувачи на мигрена.

Анксиозноста е честопати причина за слаб сон, поради што луѓето често спијат премногу. Затоа луѓето со мигрена понекогаш покажуваат знаци на анксиозност или депресија.

Конзумирате премногу кофеин

Мали количини на кофеин дури можат да ги намалат главоболките, но премногу може да предизвикаат исти проблеми.

Истражувањата покажаа дека околу 100 мг кофеин на ден, околу една шолја кафе, го зголемува ризикот од главоболки.

Прескокнувате оброци

Кога станува збор за мигрена, не дозволувајте да бидете гладни и не прескокнувајте оброци. Јадете помали, поздрави оброци во текот на денот за да одржите здрава тежина.

Истражувањата покажаа дека дебелината го зголемува ризикот од многу видови главоболки.

Вие не пиете доволно течности

Дехидрацијата е главен фактор на ризик за главоболки. Треба да пиете доволно течности, но избегнувајте диетални пијалоци со аспартам, како и засладени газирани пијалоци, бидејќи тие се предизвикувачи кај некои луѓе. Исто така, ограничете го внесот на енергетски пијалоци.

Земате премногу лекови

Многу болни од мигрена се склони кон прекумерна употреба на лекови против болки. Лековите секако се неопходни и корисни, но максималната доза не треба да се зема повеќе од два дена во неделата.

Ако користите лекови премногу често, некои од нив може да предизвикаат секундарни здравствени проблеми.

Користете погрешни лекови

Луѓето често се склони да земаат каков било лекови против болки за главоболка, но не секој има ист ефект.

Неопходно е да се “знае” главоболката. Според „Здравствени оценки“, експертите посочуваат дека многумина имаат проблеми со синусите, но тие ги третираат како главоболка.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote