in

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Една нова студија откри дека е подобро да се пие кафе после, а не пред појадок!

Спиеше лошо и се разбуди уморен. Секако, првото нешто што ќе направите е некако да стигнете до кујната и да го подготвите првото утринско кафе, што ќе ве разбуди како што треба. Новата студија од Универзитетот во Бату, сепак, покажа дека можеби тоа не е толку добра идеја.

Имено, заклучокот на истражувачите кои работеле на оваа студија е дека конзумирањето кафе пред појадок ја намалува адекватната реакција на организмот на покачените нивоа на шеќер во крвта, поради што препорачуваат пиење кафе после, а не пред појадок.

Во оваа здрава студија учествувале 29 здрави возрасни лица, кои биле предмет на три различни експерименти, меѓу кои поминала најмалку една недела. Во првото од нив, од волонтерите се бара да спијат од 23 до 7 часот наутро, и кога ќе станат да консумираат шеќерен пијалок со ист број калории како и типичен појадок. Во друг експеримент, истражувачите ги буделе секој час среде ноќ и ги замолувале да одговорат на нивната порака. И во овој случај, волонтерите добија задача да испијат шеќерен пијалок откако ќе станат. Третиот експеримент беше сличен на вториот, освен што неговите учесници мораа да пијат кафе пред да го конзумираат шеќерниот пијалок.

Откако ги анализирале резултатите од овие три експерименти, истражувачите дошле до заклучок дека една непроспиена ноќ сама по себе не го попречува функционирањето на организмот и неговата реакција на покачените нивоа на шеќер во крвта. Ова, сепак, не важи во случај кога луѓето го пијат утринското кафе пред појадок. Реакцијата на организмот на покаченото ниво на шеќер во крвта потоа се одложува, што секако не е добро за нас, особено ако имавме појадок богат со јаглени хидрати.

Пораката од оваа студија е јасна: Воздржете се од кафе пред појадок. Еднакво ќе уживате во една шолја од овој топол пијалок откако веќе сте јаделе, а со тоа сигурно нема да му наштетите на вашето здравје.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote