in

Кафуле каде мачките ви прават друштво, а вие потоа може да ги однесете дома!

Во кафето Гато, во центарот на Рио де Janeанеиро, кафе и чај се служат со вртички мачки и нивно друштво. И не само тоа, сè во ова кафуле се однесува на мачки, и секогаш можете да одите дома со една од нив.

Помеѓу розовите wallsидови со портрети на мачки, можете да нарачате доцна кафе со нивната силуета во пена, а исто така ќе добиете бисквит во форма на шепа. Додека уживате во кафето, мачките ќе ви прават друштво.

Кафулињата со мачки првпат станаа популарни во Азија, а првиот беше отворен во Тајван во 1998 година. Сепак, она што го прави кафето Гато посебно е тоа што тој исто така функционира како место за посвојување на напуштени мачки кои беа спасени од организација наречена „Бигодес до бункер“, пренесува Ројтерс.

Во текот на 2019 година во Бразил имало 78 милиони домашни миленици, претежно кучиња и мачки, покажуваат податоците на бразилскиот институт што се занимава со миленичиња. Бидејќи многу сопственици умреле за време на пандемијата, а многу семејства поминале низ хаотична финансиска состојба, многу животни биле напуштени и оставени сами да се грижат за себе.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote