in

СлаткоСлатко

Ќе патувате набргу во Унгарија? Три кафулиња во Будимпешта кои мора да ги видите!

Откако се напуштија, празни хали од згради и продавници повторно се полни со живот, се слушаат смеа, разговори и тропање на чаши, а целиот простор заживеа во светли бои.

Во главниот град на Унгарија, трошните кафулиња станаа еден вид симбол и туристичка атракција. Ќе ги најдете во туристичките водичи наречени „руини барови“ или „ромкомсма“ на унгарски јазик, но со овој водич нема ни да ви бидат потребни.

Бидејќи ги има многу, лесно ќе се префрлите од едни на други по потреба. Секој има свој шарм, затоа не се сомневаме дека ќе го најдете вашиот омилен првата ноќ од престојот во Будимпешта. И, еве неколку идеи за да започнете, но знајте дека има уште многу други. Оставете улиците на Будимпешта да ве водат и пријатно да ве изненадат.

 

Szimpla Kert

Го нарекуваат дедо или прадедо на сите други. Сзимпла беше првата пауза за руини што се отвори, и многумина сè уште ја сметаат за најдобра, опишувајќи ја како „мешавина од сите пазари на болви во светот“. Патем, во него се одржуваат болви. Има неколку соби, бујна градина, пиво, вино, коктели, храна и места за стотици луѓе. Локација

Potkulcs

Оние кои веќе почнуваат да се мачат со нервите на хипстерите и целиот тренд, избираат Potkulcs, кој ги отвори вратите една година пред Simple. Само, Сзимпла ја прошири понудата и се прилагоди на малку поширока публика, додека Поткулците останаа заглавени во сокаците во кои малкумина влегуваат, задржувајќи ја својата алтернативна атмосфера и суровата автентичност. Локација

Csendes Vintage Bar & Cafe

Ако не сте љубител на гласна музика и забави, но веќе барате нешто помирно, ова е местото за вас. Сесендес е убав паб доколку сакате да уживате во пијалок и разговор во пријатната атмосфера на паб што меша австро-унгарската елеганција и индустриската модерност. Само не плашете се од кукли што висат на таванот. Локација

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote