in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Какао колач со бадеми и лешници

Чоколаден десерт со бадеми и лешници.

Состојки:

  • 125 гр наздравени излупени бадеми
  • 125 гр препечени лешници
  • 130 гр сув ананас
  • 2 лажици какао
  • 1 лажица цимет
  • 100 гр пченично меко брашно
  • 170 гр мед
  • 30 гр шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 70 гр црно чоколадо

Подготовка:

Грубо исецкајте бадеми и лешници, додадете ананас, какао, цимет и брашно.

Загрејте го медот, шеќерот и ванилиниот шеќер да се стопат, промешајте го чоколадото, па измешајте сè заедно и растопете.

Истурете ја врелата смеса врз претходно подготвената смеса и веднаш промешајте.

Подготвената маса брзо истурете ја во калап обложен со хартија за печење и добро притиснете за да добиете рамна површина.

Печете во рерна загреана на 170 степени околу 30 минути.

Испечената торта изладете ја, завиткајте ја во фолија и оставете ја да отстои, по можност до утре.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote