in

Како алкохолот влијае на здравјето на луѓето?

Секој сака да пие чаша алкохол од време на време, за забава, да се релаксира, но ретко кој размислува за ефектите врз здравјето.

Дури и една ноќ во која претерувате со алкохолот може да влијае на вашето тело на изненадувачки начини. Д-р Доналд А. Сансом неодамна зборуваше за ова.

„Непобитен факт е дека консумирањето алкохол има многу негативни ефекти врз здравјето“, вели д-р Сансом.

Еве ги шесте најчести здравствени ефекти од консумирање алкохол.

Го оштетува црниот дроб

Кога редовно пиете, не му давате на црниот дроб време да го процесира. Ова може да доведе до цироза, предизвикувајќи лузни на ткивото на црниот дроб. Ако тоа се случи, црниот дроб станува неспособен да го ослободи телото од токсични материи што се наоѓаат во алкохолот.

Слаб имунолошки систем

Консумирање алкохол може да го ослабне имунитетот и на тој начин може да ве направи подложни на вируси и инфекции.

Лошо влијае на сонот

Алкохолот влијае на вашиот природен циклус на спиење и на РЕМ-моделот. Бидејќи телото ослободува алкохол, тој ве одржува буден, а следниот ден се чувствувате уморни и истоштени.

Влијае на дигестивниот систем

Долготрајното користење на алкохолни пијалоци може да биде предизвикувач на гастритис, односно воспаление на слузницата на желудникот. Ова е една од причините зошто ќе повратите ден по пиење алкохол. На долг рок, алкохолот може да ви отежне апсорпцијата на хранливите материи од храната.

Слаби коски

Според Националниот институт за злоупотреба на алкохол и алкохолизам, големата потрошувачка може да пречи во процесот на замена на коскеното ткиво. Ова може да го отежни заздравувањето со текот на времето и на тој начин да ги ослаби коските.

Го зголемува ризикот од рак

„Алкохолот придонесува за десетици видови на рак“, вели д-р Сансом. Според Националниот институт за рак, жените кои пијат повеќе од три пијалоци на ден имаат 1,5 пати поголема веројатност да развијат рак на дојка.

Шансите за карцином на устата и грлото се значително зголемени кај луѓето кои пијат повеќе од 3,5 пијалоци на ден – имаат два до три пати поголема веројатност да бидат дијагностицирани со карцином на усната шуплина, фаринксот и ларинксот.

Според истражувањето на ракот во Велика Британија, ракот на црниот дроб претставува најголем ризик и е тесно поврзан со потрошувачката на алкохол.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote