in , ,

СлаткоСлатко

Како безбедно да ја чувате храната во автомобилот!

Досега сигурно многу пати сте чувале храна во автомобилот. Можеби сте отишле да купувате намирници за следната недела, можеби се подготвувате да одите на викенд патување или можеби сте нарачале храна да ви ја одземете.

Без оглед на причината што имате неколку намирници во вашиот автомобил, треба да обрнете внимание на безбедноста на храната.

Ова е особено важно за деца на возраст под пет години, бремени жени, постари од 65 години или некој кој страда од одредени болести, како што е дијабетес.

За да може храната да биде безбедна, треба да се избегнува „опасната зона“. Бактериите растат најбрзо на температури помеѓу четири и 60 степени Целзиусови.

Температура на автомобилот

За време на жешките летни денови, температурата во автомобил без климатизација може да биде многу висока. Ова значи дека вашата храна, ако ја чувате во автомобил, ќе се загрее.

Ниту еден вид храна не смее да биде изложен на такви температури подолго време. Поголем проблем од самата храна се обвивките или контејнерите во кои е сместена храната затоа што генерално не се дизајнирани за високи температури.

Како да чувате храна во автомобили

Храната во автомобилот треба да се чува во рачни фрижидери. Од друга страна, топла храна треба да остане топла.

Ставете ладна храна во рачен фрижидер. Чувајте ја храната приближно на четири степени Целзиусови или пониска бидејќи тоа спречува развој на бактерии. Исто така, чувајте пијалоци во фрижидер. Ако носите сецкано овошје и зеленчук, хумус или јогурт, тој исто така треба да се чува во фрижидер, пишува Reader’s Digest.

Исто така, треба да чувате храна во фрижидер која е помалку чувствителна на високи температури, како што се енергетски шипки и ореви.

Расиплива храна како млечни производи и салати кои содржат мајонез се особено опасни и треба да се избегнуваат. Месото може да биде особено опасно, затоа треба да се избегнува.

Безбедноста на храната се однесува на целата храна, без разлика дали е свежа или замрзната. Ниту, пак, климатизерот ја чува или ја чува храната ладна.

И покрај тоа што климатизацијата во возилото работи совршено, температурата на воздухот што излегува од отворот е обично над температурата на замрзнување, така што замрзнатата храна не треба да се остава во возилото подолго време вклучена климатизација.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote