in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Како да го изберете најдоброто масло за јадење?

Кое масло да се користи зависи од тоа што се готви. Исто така, важно е да се знае на која температура може да се загрее за да не се изгуби вкусот на маслото.

Маслиново масло

Маслиновото масло, советуваат експертите, се користи за медитеранската кујна. И тоа екстра девственото масло, кое не треба да се загрева на повеќе од 180 степени, а може и да се рафинира, кое може да се загрее на повисока температура, пишува The Guardian.

Кокосово масло

За индиски и азиски јадења се користат кокосовото масло, маслото од сенф и путерот. Маслото од репка и маслото од кикирики се подобри за длабоко пржење.

Растителни масла

За длабоко пржење најдобро е да користите сончогледово масло бидејќи може да се загрее на многу висока температура, а може да се користи и неколку пати.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote