in

ЗА ТИЕ КОИ ЌЕ ПАТУВААТ! Како да ги подготвите автомобилот и каросеријата за долго патување во текот на летната жештина

Што да проверите пред патувањето

Според експертите, нормално е да се направат сите подготовки пред патувањето. Патувањето е безбедно кога ќе ги завршите сите потребни активности за безбедно и безбедно тргнување.

Пред патувањето, се препорачува да направите визуелен преглед – проверете ги гумите, проверете дали има доволно течност за ладење и масло во моторот.

Исто така, треба да провериме дали е исправно резервното тркало, дали кранот е на своето место, дали има клуч со кој можеме да ги одвртиме навртките на тркалата.

Како да го припремите телото и како да правите паузи

Кога тргнувате на долги патувања, важно е возачот да биде одморен.

„Кога возачите ќе го видат морето“

„Она што би сакал да го споменам е дека последниот час возење е можеби најкритичен. Кога возачите ќе го видат морето и кога ќе знаат дека веќе ја достигнале целта, тогаш организмот се релаксира, паѓа концентрацијата и се случуваат грешки и сообраќајни несреќи “, објаснува експертот.

Кога се чека долго на наплатните рампи или чекање поради несреќа на патот, луѓето стануваат нетрпеливи и сакаат да заминат што е можно поскоро. Тоа е составен дел од патувањето и престојот на граничниот премин е исто така составен дел од патувањето, затоа луѓето мора да бидат опуштени, не смеат да бидат нервозни бидејќи сообраќајните несреќи се случуваат веднаш по ваквите прекини.

Чекате два часа, сакате да го надоместите времето, возите побрзо и малку невнимание може да доведе до сообраќајна несреќа, затоа внимавајте.

И за крај пријатен одмор! 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote