in

СИГУРНО ВИ СЕ ИМА СЛУЧЕНО! Како да ви пораснат веѓите побрзо доколку ги имате премногу исчупано!

Малку се занесовте, па ги исчупавте веѓите подолго отколку што требаше? Или премногу ги истенчија за вас во салонот? Без оглед на случајот, постојат трикови кои ќе им помогнат повторно да би нарастат побрзо.

Тенките веѓи веќе долго време не се во мода, но беа заменети со густи и густи. Како и да е, што да сториме ако намерно или случајно сме ги разредувале премногу, а не сакаме да изгледаат така?

Кога се обидувате да ги вратите веѓите, треба да избегнувате производи што содржат алкохол или восок. Овие состојки можат дополнително да ги исушат веѓите.

„Многу гелови за веѓи содржат алкохол, додека восочните моливи за веѓите можат да бидат тешки“, изјави козметичарот Ази Сакс од Newујорк за Real Simple.

Колку повеќе ги користите овие видови производи, толку повеќе станувате зависни од нив – веѓите ќе станат поретки отколку штетата што ја предизвикуваат овие производи. Така, на крајот ќе мора да го користите производот сè повеќе и повеќе за да ги наполните веѓите.

Според Ази Сакс, пудрата за веѓи е најнежниот начин да ги наполните веѓите кога се обидувате да избегнете оштетување на постоечката коса и да ја поттикнете да расте.

Растот на веѓите не се случува преку ноќ – всушност, потребни се четири до шест месеци. Но, постојат начини да се забрза тој процес.

Клучот за континуиран раст на веѓите е хидратацијата и употребата на масло секоја вечер.

„Кога ги хидрирате веѓите, помагате да се спречи опаѓањето на косата – ако кожата под косата е здрава, тоа многу ќе помогне во одржувањето на густината и полнотата“, вели Ази Сакс.

Рицинус, кокос или бадемово масло е идеално за раст на веѓите.

„Бадемовото масло содржи витамини А, Б и Е и е неверојатно во стимулирање на раст на нова коса“, советува Сакс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote