in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

КАКО ДА ЈА ИСЧИСТИТЕ ЦЕЛА КУЌА ЗА 15 МИНУТИ – ЕВЕ КАДЕ ЛЕЖИ ЦАКАТА: Жените лудуваат по овој метод, заштедува многу време!

Како да ја исчистите куќата за 15 минути дневно – методот FiLadi се користи со години, заштедува време, а домот е секогаш уреден!

 

Во бурниот живот со безброј задачи, обврски и намери, точно е дека е тешко да најдеме време целосно да се посветиме на чистење на домот. Но, заблудата е дека цел викенд треба да го поминете средувајќи ја куќата – потребни ви се неколку трикови, совети и добра организација. Ова е најдобриот метод на FliLadi кој е замислен во 1999 година од Американката Марла Сили.

Овој начин на чистење помага да се доведе во ред целата куќа за само 15 минути.Поентата на пристапот на FliLadi е дека чистењето на вашиот дом не мора да биде брзање и стресен процес. Кога ќе го разложите процесот на мали секојдневни задачи, средувањето на работите веќе нема да ви изгледа комплицирано и невозможно. На пример, можете да почнете да го чистите мијалникот, тоа ќе трае не повеќе од 15 минути, а чувството дека сте направиле нешто корисно ќе ве мотивира утре да го направите следниот чекор и да го исчистите новиот простор.

Поделете го вашиот дом во пет различни зони за ефикасно чистење. Првата недела од месецот посветете ја на првата зона, одвојте 15 минути дневно за да го средите целото насобрано ѓубре низ куќата. Потоа одете во втората зона – кујната и исчистете ја целосно. Третата зона е бањата. Четвртата зона е вашата спална соба. И конечно, петтата зона е дневната соба. Важно е да запомните дека не посветувате повеќе од 15 минути дневно на секоја зона.

Тоа значи дека ќе одвојувате 45 минути неделно за средување на вашиот дом, а вашиот дом секогаш ќе биде уреден. Овие 15 минути вклучуваат и менување постелнина и миење на подот.

Исто така, обидете се да одвоите 45 минути за општо чистење еднаш неделно, што може да вклучува менување постелнина, миење подови и влажно чистење. Исто така, важно е да бидете опуштени и мотивирани за време на чистењето – пуштете музика, ангажирајте други членови на семејството, пејте или слушајте подкаст или шоу додека договарате. Ова ќе го направи средувањето на куќата корисно, релаксирачко и забавно во исто време.

Оваа техника вклучува одредени принципи, а првиот е да го наместите креветот, да се истуширате веднаш откако ќе се разбудите, а потоа да ја исчистите кадата или туширањето за да го искористите најдоброто од вашето време. Потоа ставете ги алиштата во машината за перење. Потоа одете во кујната, а ако не и треба чистење, измијте ги садовите, подгответе појадок и уживајте во утринските ритуали.

Измијте го мијалникот пред спиење. Според техниката FiLadi, најдобро е да се започне со средување од мијалникот, бидејќи ова место може да стане важна почетна точка за ширење ред и удобност во домот. Доведете ги работите во ред на оние места во куќата на кои им треба секојдневен „надзор“. На пример, тоа може да биде вашето работно место, кое е обраснато со бескрајни шолји кафе, документи, хартии секој ден. Во текот на денот средете ги местата каде што нечистотијата и нередот најмногу се наталожиле. Кога ќе завршите со работа на тоа место, ослободете се од сите непотребни работи – ќе ви заштеди неколку часа чистење за време на викендите.

Планот е половина од битката, па можете да залепите хартија на фрижидерот на која ќе го пишувате распоредот за чистење на куќата по зони за секој ден. Можете исто така да додадете список за купување на работите што ви се потребни за да го одржувате вашиот дом уреден. Овој распоред може да го следат и другите членови на домаќинството, што на сите ќе им заштеди време.

Кога правите распоред, поминувајте околу 15 минути секој ден на средување, оваа рутина може да биде лесна, едноставна и забавна. Уредниот дом е среќен дом, но не заборавајте секогаш да одвоите време за себе. Овој метод може да ви помогне во тоа.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote