in

Што?Што? УбавоУбаво

КАКО ДА ЈА ОСВЕТИТЕ КОСАТА СО СОДА БИКАРБОНА Ова правило важи и за фарбана и за природна коса

Без разлика дали сакате прво да се ослободите од остатоците од бојата што ја имате на вашата коса или да ја осветлите вашата природна боја, треба да ги знаете овие трикови.

 

Натриум бикарбонат, попознат како сода бикарбона, е една од омилените состојки во секое домаќинство! Ги отстранува дамките, ги ублажува несаканите мириси и се користи кога ни пречат киселини и кога сакаме да ги избелиме забите, дури и како лесен пилинг за кожата!

Сепак, малку познатиот (и моќен!) ефект на сода бикарбона е – осветлување на косата!

 

Имајте на ум дека, иако оваа состојка е ефикасна за осветлување на косата и отстранување на несаканата боја на косата, сода бикарбона не е за секого.

Таа е одлично средство за чистење на секоја површина, вклучително и косата, бидејќи ги отстранува остатоците од производот што се насобрале на косата и скалпот, но бидејќи е многу алкален може да ја исуши косата и да ја направи слаба и кршлива.

За разлика од шампоните и балсамите, сода бикарбоната не содржи хидратантни состојки кои обезбедуваат влажност на косата, па затоа најдобро е да не го користите овој рецепт ако вашата коса е веќе сува, туку да ги испробате овие супер ефективни трикови за осветлување. Доколку немате проблем со сува коса, овие две колачи сигурно ќе ви се допаднат.

Сода со вода

Состојки:

1 лажица сода бикарбона
малку вода

Како се користи?

Истурете вода во содата бикарбона за да добиете маса со средна густина (ниту премногу водена, ниту премногу густа).Потоа нежно измасирајте ја во косата, па оставете ја 20 минути и исплакнете со млака вода.

Сода со хидроген

Состојки:

2 лажички сода бикарбона
1,5 лажички хидроген

Како се користи?

Измешајте ги овие две состојки и мешајте додека не добиете паста.Оставете ја да отстои околу еден час ако имате темна коса или половина час ако имате посветла коса, а потоа исплакнете со ладна вода.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote