in

СлаткоСлатко

Како да го намалите апетитот за само 2 минути и да не се прејадете

Не е тајна дека луѓето со прекумерна тежина се прејадуваат. Некои јадат кога се под стрес, други се досадуваат без слатки или грицки додека седат на компјутер, други не можат да гледаат филм без сендвич.Во секој случај, се создава лоша навика, која е придружена со постојано чувство на глад. Како да престанете да размислувате за храна?

Еве мал трик како да го намалите апетитот за само 2 минути. Не мора да се ограничувате на јадење или држење до одредена диета за ова. Оваа едноставна вежба на древна кинеска гимнастика – Чи Гонг, ќе ви помогне да се ослободите од чувството на глад.

Кинеските мајстори за чигонг тврдат дека оваа техника 100% го блокира чувството на глад. Вежбањето треба да го практикуваат сите оние кои јадат нередовно, или јадат премногу, и оние кои постојано сакаат да јадат нешто.

Како се изведува:

Пијте чаша (200 мл) топла вода пред да ја направите вежбата.

Изберете потпирач за рака – стол или маса со средна височина. Навалете ги лактите на задниот дел од столот, како што е прикажано на сликата

или потпрете ги дланките на стол

Изберете ја висината на потпирачот за грб, така што е што е можно поудобно и вашиот ‘рбет е свиткан.

Земете длабок здив и во исто време повлечете го стомакот колку што можете повеќе. Држете го здивот 3-4 секунди. Издишете и опуштете ги стомачните мускули. Повторете 10 пати. Чувството на гадење ќе исчезне веднаш или по неколку минути.

За да консумирате помала количина храна за еден оброк, направете ја оваа вежба 10-15 минути пред оброк. На тој начин, чувството на исполнетост се појавува побрзо од вообичаеното. Што е најважно, направете ја оваа вежба за дишење штом раката повлече нешто во фрижидерот.

Која е суштината на вежбата:

За време на вежбата, стомачните мускули “поместуваат” дел од гастричниот сок и чувството на глад исчезнува. Со текот на времето, желбата за прејадување исчезнува и почнувате да чувствувате глад само кога на телото навистина му е потребна храна.

Штом почувствувате желба да јадете нешто, тоа значи дека во стомакот се појавила помала количина гастричен сок. Пијте чаша топла вода и вежбајте за дишење 5-10 пати.

Користете ја оваа техника за да спречите прејадување навечер.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote