in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Совет за тоа како да ги одржувате јагодите свежи подолго!

Често ви се случува да купите поголеми количини јагоди, а да не ги јадете затоа што почнуваат да скапуваат за два или три дена?

Тиктокерка Стеф со своите придружници го сподели советот што ќе спречи тоа да се случи – гниење на јагодите.

Како што вели, тајната е во чувањето на производот во стаклени садови во фрижидерот. Овој совет го најде на интернет и реши да го проба. Таа беше убедена дека трикот работи, а тој не се однесува само на јагоди, туку и на малини, боровинки.

Кога ќе ги купите, извадете ги од пластични кеси и префрлете ги во стаклен сад, па не заборавајте да ги ставите во фрижидер – за да останат свежи до две недели.

Еден од корисниците открил уште еден трик – ставете салфетка на дното и на горниот дел и таа ќе ја апсорбира целата влага, а овошјето нема да гние.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote