in

Како да отстраните 99% од бактериите на сунѓерите: Минута и пол трик што ќе го обожавате!

Применете го овој трик само на сунѓери кои немаат метални делови, како што е жица од едната или од двете страни

Ние го користиме сунѓерот не само за миење садови, туку и за чистење чинии на шпоретот, полиците во фрижидерот, кујнските ормани и слични места.

Студија објавена во списанието „Scientific Reports“ во 2017 година покажа дека шириме милиони бактерии низ куќата со сунѓер за миење садови.

Дури и кога мислите дека е чист, во сунѓерот има многу микроорганизми што можат да го загрозат вашето здравје.

Една студија објавена во Journal of Environmental Health открила дека повеќето – дури 99 проценти од бактериите можат да се отстранат од сунѓер ако го ставите во микробранова печка 90 секунди!

Што треба да се направи?

  • Користете сунѓери без метал само во микробранова печка.
  • Сунѓерот мора да биде влажен. Навлажнете го добро пред да го ставите во микробранова печка.
  • Вклучете ја микробрановата печка на највисока температура 90 секунди и ќе отстраните 99% од бактериите, вклучително и ешерихија коли.
  • Внимателно извадете го сунѓерот од микробранова печка и оставете го да се олади пред употреба, бидејќи ќе биде многу врел и може да предизвика изгореници.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote